فصل یک – سفر به آینده

بیایید به آینده سفر کنیم و دربارۀ تأثیرگذاری فناوری‌‏های دیجیتال در دهه‌‏های آتی بیشتر بیندیشیم. نتایج آخرین تحقیقات در زمینه‌‏های علوم عصب‌‏شناسی و اقتصاد رفتاری نشان می‏‌دهد که هوش‌مصنوعی می‏‌تواند حتی در انجام دادن فعالیت‌‏هایی که نیازمند شهود است بر انسان‏‌ها پیشی بگیرد. این موضوع نه‏‌فقط نوع بسیاری از مشاغل را در صنایع مختلف تحت‌تأثیر قرار خواهد داد، حتی می‏‌تواند انجام دادن بسیاری از وظایف انسان را توجیه‌‏ناپذیر کند، چرا که هوش‌مصنوعی قادر خواهد بود دقیق‌‏تر از انسان عمل کند و تصمیم‌های مناسب‏‌تری بگیرد. این موضوع همچنین باعث خواهد شد تا اعتماد انسان‏‌ها به الگوریتم‌‏ها و تصمیم‌های هوش‌مصنوعی از انتخاب کم‏ترافیک‏ترین مسیر در ویز و خرید محصول پیشنهاد شده در دیجی‏کالا فراتر برود. بنابراین، دور از ذهن نخواهد بود که انسان‏‌ها حتی برای تصمیم‌‏گیری در حوزه‌‏هایی مانند انتخاب شغل، همسر، محل زندگی، یا حتی اینکه به چه سیاستمداری رأی بدهند متکی به هوش‌مصنوعی باشند. در این مورد، شاید چندان هم گزافه نباشد اگر بگوییم که در آینده‏ای نه‏‌چندان دور دیگر این الگوریتم‌‏ها خواهند بود که بر دنیا حکمرانی می‌‏کنند!

  • آیا می‏‌توانید چنین دنیایی را متصور شوید؟ به نظر شما تا این حد قدرت گرفتن هوش‌مصنوعی چه فرصت‏‌ها یا چالش‏‌هایی را برای بشریت ایجاد خواهد کرد؟
  • به نظر شما دامنۀ نفوذ سایر فناوری‏‌های دیجیتال نام‌برده ‌شده در این فصل در زندگی بشر چقدر خواهد بود؟
  • چه فناوری‏‌های تحول‏‌آفرین دیگری در آینده ظهور خواهند کرد و کدام‌ یک از فناوری‌‏های تحول‌آفرین فعلی سریع‌‏تر به فناوری نگهدارنده تبدیل خواهد شد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید